Tvorba webov

Ako vybrať obrázok pre Váš web

Ako vybrať obrázok pre Váš web

Výber obrázkov pre web sa môže zdať na prvý pohľad ako jednoduchá záležitosť.
Možno si poviete vyhľadám si na Google nejaký obrázok, stiahnem ho a je to. Takto to však nefunguje. Je za tým celá veda a niekoľko hodín práce.


Myslím že ani netreba hovoriť aké je dôležité vybrať správne obrázky a to hlavne na úvod stránky. Prvý dojem zo stránky je veľmi dôležitý a správna fotka, obrázok či ikony veľmi ovplyvnia vzhľad stránky. Obrázok pritom treba nie len vybrať ale aj upraviť na správny formát a veľkosť.

Ja na obrázky používam vo Worpresse pluginy, konkrétne Imagify, ktorý si ale je potrebné zaplatiť aby spĺňal účel. Z free verzií ma asi najlepšiu ponuku EWWW image, ktorý dosahuje aj v bezplatnej verzii má čo ponúknuť, nie je obmedzený množstvom a má uspokojivé výsledky. Obrázky si tiež môžete upraviť napr. na stránkach tiny.png– najlepší online nástroj na kompresiu obrázkov alebo cloutconvert – nástroj na konvertovanie a úpravu obrázkov. Ak však budete chcieť pridávať webp formáty na Vašu WordPress stránku musíte najprv povoliť tento formát. Obrázky na web je totiž najlepšie pridávať v tomto formáte. Dnes už všetky moderné prehliadače podporujú tento formát.

obrazky pre web
obrazky pre web

Späť však ku obrázkom. Dôležitá vec ktorú musíte vedieť je že všetky obrázky sú autorským dielom a majú určitú licenciu. Musíte si buť vybrať obrázok s free licenciu alebo si zakúpiť platené obrázky. Kúpa pekného obrázku pri tom vôbec nie je lacná záležitosť ! Mnohé stránky ponúkajú mesačné programy na sťahovanie určitého počtu obrázkov z ich stránky alebo je možnosť si zakúpiť obrázok aj samostatne. Ceny sa pohybujú od cca 15€/ks. Ja však väčšinou volím cestu obrázkov, ktoré sú zdarma.

Na vyhľadávanie obrázkov zdarma mám aj obľúbené stránky na ktorých väčšinou vždy nájdem čo potrebujem:
Unsplash – moja najobľubenejšia stránka
Freepik   (treba začiarknúť licenciu: free) výborna stránka avšak je tam limit asi na 5 stiahnutí denne
Pexels
Free-images(sú tam aj odkazy na platené obrázky, hlavne na začiatku stránky)
https://wordpress.org/openverse/ – vyhľadávač free obrázkov

Zoznam ďalších zdrojov nájdete na www.wplama.cz/kvalitni-obrazky-zdarma-ke-stazeni/

Z platených verzii využívam väčšinou envatomarket.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.