Tvorba webov

Doména a Hosting

vyber hostingu pre web

Výber domény

Výber domény, čiže názvu resp. adresy webstránky (www.nejakynazovdomeny.sk)

Je potrebné zvoliť si názov webu, pod ktorým Vás zákaznici môžu nájsť a následne si overiť, či už vami vybratý názov niekto nemá kúpený.
Dá sa to overiť na stránkach poskytovateľov hostingu, napr. Websupportu či Wedosu.

Ak už je názov obsadený, hľadať iný alebo si ho kúpiť od jeho majiteľa. Na základe toho vás budú môcť ľudia nájsť a zároveň aj roboti, ktorí ponúkajú stránky človeku, keď niečo hľadá vo vyhľadávači ako napr. Google. Čiže doména je jedinečný identifikátor každej webstránky a je dôležité, aby sa vám páčil, možno aj evokoval svoj obsah a boli ste s ním spokojní.

Zvolenie si hostingu

Ak máme doménu vybratú a je voľná, treba si zvoliť hosting. Čo to je?

Predstavte si, čo vidíte napr. na tejto webstránke. Text, obrázky, videá a pod. Všetky tieto prvky obsahu stránky musia byť niekde umiestnené, ako keď si niečo ukladáte na USB kľúč alebo do svojho počítača. Sú uložené na serveroch (počítačoch), ktoré sú neustále pripojené k internetu, aby sa na dané stránky mohol kedykoľvek dostať návštevník internetu. Takto sa uložia aj súbory vašej webstránky na jedno miesto, na tzv. hosting (servery, počítače). Hosting ponúka veľa možných poskytovateľov a je niekedy ťažké sa rozhodnúť, ktorému zveriť svoju dôveru.

Ak si chcete pohľadať, odporúčam overiť si hlavne pomer ceny a parametrov za hostingbalíčky, formu a dostupnosť zákazníckej podpory, rýchlosť serverov, dostupnosť a rozsah služieb. Následne si na stránke hostingéra objednať hosting s doménou dokopy. Dobré je ešte potom alebo predtým stať sa absolútnym vlastníkom domény.

Možnosti hostingov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *